Józef Glass, ojciec Mieczysława i dziadek Jurk...
- TAK
-
Józef Glass, ojciec Mieczysława i dziadek Jurka przyszedł na Grzybowską, odwiedzić ich, został razem z nimi zabrany na Umschlagplatz. W czasie selekcji podeszli we trzech do gestapowca, ojciec Jurka stał po środku, Jurek trzymał go mocno za rękę, po prawej stronie Mieczysława stał jego ojciec. Gestapowiec oświadczył, że uwolni Mieczysława jako lekarza, wolno mu jednak zabrać ze sobą tylko jedną osobę, syna lub ojca. Jurek spuścił wzrok, bał się patrzeć na ojca. Po chwili milczenia ujrzał dziadka, oddalającego się w stronę wagonów, szedł powoli, podpierając się laską. Jurek widział kredowo bladą twarz ojca, zalaną łzami. Wracali na Grzybowską pustą ulicą, w pewnym momencie zaczęli obaj rozpaczliwie płakać, stali, przytuleni.
- 1942-08-00
- w getcie, wysiedlenie
- działania Niemców, życie prywatne / życie codzienne
- atmosfera, autor, dzieci, inteligencja, lekarze, negativa, Niemcy, próby ratunku, selekcja, śmierć, świadomość Zagłady, terror, wokół autora, wysiedlenie, Żydzi
-
Powiązane źródła:
-
Książka pisana między 1952 a 1954 rokiem. Dokumentuje życie w warszawskim getcie od momentu jego powstania aż po ostatnie dni.
Jak wyglądało życie w getcie? Jakie organizacje działały, jak pomagały lub powinny były pomóc mieszkańcom getta? Jak to się stało, że tak wielu przetrwało żyjąc w tak strasznej izolacji? Michel Mazor szczegółowo opisuje zniknięcia getta z powierzchni ziemi.
Książka jest studium życia politycznego i socjalnego w warszawskim getcie. - 171
-
Str. 49 – 50
-
Powiązani ludzie:
-
Glass
Józef
Ojciec Mieczysława Glassa, lekarza internisty, dziadek Jurka Yehudy Glassa. Był razem z nimi w getcie. Odwiedził ich...
-
Glass
Jurek Jehuda
Urodził się w zasymilowanej rodzinie, w domu mówiono po polsku. Ojciec Jurka, Mieczysław Glass był lekarzem internis...
-
Glass
Mieczysław
Ojciec Jurka Yehudy Glassa. Był lekarzem internistą, pracował przed wojną w szpitalu św. Ducha. Jurek urodził się w...
Powiązane miejsca:
-
Umschlagplatz
Umschlagplatz, teren przy ul. Stawki, skąd odjeżdżały pociągi do Treblinki.
-
Glass
Józef