Jerzy Pfefer postanowił ratować się i uciec z...
- NIE
-
Jerzy Pfefer postanowił ratować się i uciec z obozu. W tym celu, wychodząc na dziedziniec podczas pracy w kuchni, obserwował możliwości ucieczki. Mężczyzna szybko zorientował się, że opuszczenie obozu nie należy do łatwych czynności. Otoczony był bowiem 5-6 metrowymi drutami kolczastymi, które były naelektryzowane. Lampy oświetlały dziedziniec, w nocy było wszystko dobrze widoczne. Wieże obserwacyjne Ukraińców ustawione są co 50 kroków. Za drutami chodzą Ukraińcy i SS-owcy z wytresowanymi psami- wilkami.
- 1943-05-20
- 1943-06-20
- działania Niemców
- poza Warszawą
-
Jerzy Pfefer
ur. 1926
s. Abrahama i Rozalii
Moja ucieczka z Majdanka
Podczas powstania w getcie warszawskim autor z rodziną ukrywał się w schronie przy ul. Franciszkańskiej, po wykryciu schronu zostali wywiezieni do Lublina. Selekcja w obozie na Majdanku. Warunki życia w obozie, znęcanie się nad więźniami, sylwetki więźniów funkcyjnych. Autora skierowano do pracy w kuchni.
Retrospekcja - wspomnienie o żonie i synu, zamordowanych na Majdanku. Opis wielkiej akcji likwidacyjnej z 1942 roku.
W czerwcu 1943 r. autor uciekł z placówki znajdującej się poza obozem i wrócił do Warszawy. Pobyt w kryjówkach w Warszawie.
Rozważania o szkodliwości sporów religijnych, o wyższości ustroju komunistycznego. Skargi na Polaków przywłaszczających sobie mienie żydowskie.
Autor przekazał kopię pamiętnika Żydowskiej Komisji Historycznej w Łodzi w 1945 roku.
- 39
-
Powiązani ludzie:
-
Pfefer
Jerzy
Autor dziennika Podczas powstania w getcie warszawskim autor z rodziną ukrywał się w schronie przy ul. Franciszkańsk...
Powiązane miejsca:
-
Nieznana
Obóz koncentracyjny na Majdanku.
-
Pfefer
Jerzy