Grupa Żydów – obywateli zagranicznych- nie był...
- NIE
-
Grupa Żydów – obywateli zagranicznych- nie była skompletowana, bo większość z list została wymordowana. Wtedy niektórym gestapowcom przyszło do głowy, by skompletować grupę innymi Żydami, którzy by wyjechali jako obywatele zagraniczni na imiona i nazwiska figurujących na listach niemieckich, w miejsce nieżyjących już lub nieobecnych. Zajęli się tym dwaj gestapowcy: Lolek Skosowski (Żyd) oraz Adam (nazwisko, imię nieznane) ze sztabem pomocników. Za 40-50 tys. złotych można było u nich kupić paszporty obywateli zagranicznych wystawione przez gestapo.
- 1943-06-00
- 1943-06-00
- Hotel Polski
- administracyjne, działania Niemców, kolaboracja
- koszty
-
302/49
Henryk Rudnicki
ur. 1899?
Historia martyrologii i wykończenia getta warszawskiego anno domini 1942
Opis akcji deportacyjnej latem 1942 r., organizacja tzw. szopów, udział Żydowskiej Służby Porządkowej w przeprowadzaniu wysiedleń.
Losy autora: 16 VIII 1942 r. znalazł się z żoną na Umschlagplatzu, udało mu się wydostać, natomiast jego żona została wywieziona do obozu zagłady. Opis obozu zagłady w Treblince.
Selekcja mieszkańców getta w tzw. kotle we wrześniu 1942 roku. Warunki życia w getcie szczątkowym. Powstanie w getcie warszawskim. Obraz powstania w polskiej prasie konspiracyjnej i opinie Polaków o powstaniu. Ujawnienie mordu katyńskiego (autor uważa Katyń za niemiecką prowokację). Położenie Żydów ukrywających się po tzw. aryjskiej stronie. Afera Hotelu Polskiego. Refleksje nad dziejami narodu niemieckiego.
Autor opuścił getto w styczniu 1943 r., pisał pamiętnik ukrywając się po tzw. aryjskiej stronie. Opis obozu zagłady w Treblince (uzupełniony w grudniu 1944 r.) i powstania w getcie nie opierają się na bezpośrednim świadectwie autora. Brak strony zawierającej plan Umschlagplatzu. Pamiętnik został przekazany do Centralnej Żydowskiej Komisji Historycznej w 1946 r. przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. - 91
-
Drugą z wymienionych osób jest najprawdopodobniej Adam Żurawin.
-
Powiązani ludzie:
-
Skosowski
Lolek
z Łodzi, zameldowany we Lwowie przy ul. Teresy 1przywiózł swoją rodzinę z getta łódzkiego do Hotelu PolskiegoRaniony...
-
Żurawin
Adam
Żyd ukrywający swe pochodzenie. Był w kontakcie z SD [przyp.]
-
Rudnicki
Henryk
Kierownik jednego z szopów powstałych w czasie I akcji w getcie warszawskim. Uciekł z getta w styczniu 1943 roku i u...
Powiązane miejsca:
-
Skosowski
Lolek