Gdy bojowcy przyszli do bunkra, jego wódz przy...
- TAK
-
Gdy bojowcy przyszli do bunkra, jego wódz przyjął ich bardzo przyjaźnie. Szmul Aszer i jego koledzy odnosili się do ludzi z ŻOB z szacunkiem. Służyli im jako przewodnicy, zdobywali pożywienie.
- 1943-04-00
- 1943-04-00
- w czasie powstania kwietniowego w getcie
- powstanie w getcie
- społeczne
- konspiracja, kryjówka, półświatek
-
Powiązane źródła:
-
Wspomnienia Cywii Lubetkin, jednej z najwybitniejszych postaci żydowskiego ruchu oporu i powstania w getcie warszawskim, to zapis jej relacji z okresu okupacji. Po przyjeździe po wojnie do Palestyny, chcac by pamięć o wydarzeniach, w których brała udział, nie zaginęła, opowiadała na spotkaniach w kibucach o tym, jak zagłada przebiegała i co ludzie z jej środowiska czynili, by się jej - bez szans na zwycięstwo - przeciwstawić. Opis samego powstania w getcie jest główną i najbardziej wstrząsającą częścią wspomnień. Uznawane są powszechnie za jedno z najważniejszych źródeł do historii powstania. Ukazały się wcześniej w językach hebrajskim, żydowskim, angielskim i rosyjskim.
- 110-111
-
Bunkier należał do czompów - ludzi z warszawskiego marginesu społecznego, wśród których było wielu "wybitnych" złodziei. Po wielkiej akcji wykopali oni głęboko w ziemi obszerny bunkier, ciągnący się pod trzema olbrzymimi kamienicami zburzonymi w czasie bombardowania we wrześniu 1939 r. Przecinał go długi, wąski korytarz. Po obu jego stronach zbudowano wiele pokoi. Bunkier zaopatrzony był w wodę i elektryczność. Miał też kuchnię, pomieszczenia do spania, a nawet pokój do spotkań. Mieszkali tam przywódcy licznych szajek złodziejskich.
-
Powiązani ludzie:
-
Aszer
Szmul
Herszt warszawskiego marginesu społecznego. Krążył niczym król w podziemiach bunkra na Miłej 18 - barczysty, wysoki,...
Powiązane miejsca:
-
Miła 18
Bunkier należał do czompów - ludzi z warszawskiego marginesu społecznego, wśród których było wielu "wybitnych&q...
-
Aszer
Szmul