Dojrzewanie decyzji o walce w grupie autora: „...
- TAK
-
Dojrzewanie decyzji o walce w grupie autora: „Również i nasze „Komando” przygotowało się do obrony. Wprawdzie kierownik nasz, Scholz, zapewniał, że zostaniemy dla uprzątnięcia getta, lecz nie bardzo wierzyliśmy temu. Byliśmy świadkami niszczenia organizowanych przez nas składów meblowych, co wskazywało na decyzje zniszczenia nie tylko ludzi, ale i miasta żydowskiego. Zbieraliśmy się na dziedzińcu, radząc długimi godzinami, co robić, słuchając huku armat i karabinów maszynowych, grających bez przerwy. Łuny pożarów obejmowały powoli całe getto. Wiedzieliśmy, że po tej likwidacji i niewiele zostanie do "sprzątania".”
- 1943-04-19
- 1943-05-08
- powstanie w getcie
- społeczne
- atmosfera, opór zbrojny, Werterfassung
-
Archiwum ŻIH; 302/139
Natan Żelechower (Jan Kurczab)
bez tytułu
Warunki życia w getcie warszawskim. Pobyt w schronach po wielkiej akcji 1942 r., wywózka do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Cierpienia więźniów Majdanka. Transport do Auschwitz, pobyt w obozie w Jawiszowicach, praca w kopalni. „Marsz śmierci” do Wodzisławia Śląskiego i ewakuacja do Buchenwaldu. Praca w obozach Ohrdruf i Crawinkel (w kamieniołomach). Piesza ewakuacja do Buchenwaldu. Wyzwolenie, sytuacja byłych więźniów po wyzwoleniu.
Autor był z zawodu technikiem dentystycznym. Pamiętnik, spisany po wojnie, przekazał Żydowskiej Komisji Historycznej w Krakowie. Zbieżność jego przybranego nazwiska z nazwiskiem publicysty prasy krakowskiej i działacza społecznego jest przypadkowa.
Publikacja: Natan Żelechower, Siedem obozów, „Biuletyn ŻIH”, nr 4 (68),
1968, s. 7-51 (skrót); Pamiętniki z getta warszawskiego, Warszawa 1993,
s. 46-47, 86-89, 129-135 (fragmenty) - s. 24
-
Powiązani ludzie:
-
Żelechower (Kurczab)
Natan (Jan)
Natan Żelichower był z zawodu technikiem dentystycznym. Swoją historię w pamiętniku zaczyna opisywać od wiosny 1943...
-
Żelechower (Kurczab)
Natan (Jan)