Autorka wspomina osławionego z morderstw Frank...
- TAK
-
Autorka wspomina osławionego z morderstw Frankensteina, który ślubował sobie, że z jego rąk zginie 1000 Żydów. Autorka widziała go z okien domu - Elektoralna 5. Na ulicy tej Frankenstein zabił dozorcę, który nie chciał pokazać mu drogi, którą uciekł inny Żyd, podobno szmugler.
- w getcie
- działania Niemców
- Niemcy, terror
-
Warunki życia w getcie warszawskim. Grabieże dokonywane przez Niemców, trudności aprowizacyjne. Autorka pracowała w Komitecie Domowym przy ul. Ogrodowej. Działalność kuchni ludowych, walka z epidemią tyfusu. Narastający głód, szmugiel żywności. Realizacja niemieckiego filmu propagandowego w getcie.
Przebieg wielkiej akcji likwidacyjnej (autorka ukrywała się wraz z dzieckiem, uniknęła wysiedlenia jako żona lekarza). Warunki życia w getcie szczątkowym po zakończeniu akcji, wysiedlenia w styczniu 1943 roku. W lutym 1943 r. autorka z dzieckiem przedostała się na tzw. aryjską stronę.
Pamiętnik pisany w ukryciu po tzw. aryjskiej stronie w Warszawie. Na karteczce informacja: „Pamiętnik przekazała p. Brzezińska, Instytut Polsko-Radziecki”.
Maszynopis, s. 1-31, format: 290 x 210 mm, jęz. polski - 6
-
Powiązani ludzie:
-
Nieznane
Nieznane
okrutny żandarm tak przezywany, codziennie bez powodu zabijał policjantów żydowskich i przechodniów na wylotach
-
Nieznane
"Frankenstein"
tak nazywano żandarma na wasze przy Żelaznej róg Leszno - strzelał do ludzi, robił sobie nacięcia na karabinie przy...
Powiązane miejsca:
-
Elektoralna 5
Na podwórzu Elektoralnej 5 Frankenstein zastrzelił dozorcę, który nie chciał mu wskazać drogi, którą uciekł inny Żyd...
-
Nieznane
Nieznane