10 listopada Niemcy wywożą kilka tysięcy osób,...
- TAK
-
10 listopada Niemcy wywożą kilka tysięcy osób, przeważnie pracowników warsztatów krawieckich. Żydzi łudzą się, że ludzie ci zostaną wysłani do pracy pod Lublinem. Nie dochodzą jednak wieści od wysiedlonych. Po trzech dniach akcja kończy się, a Niemcy jakoby obiecują Judenratowi zwiększone przydziały żywności i zaprzestanie akcji wysiedlania.
- 1942-11-10
- 1942-11-12
- wysiedlenie
- działania Niemców
- Judenrat, Niemcy, szopy, świadomość Zagłady, wysiedlenie
-
Warunki życia w getcie warszawskim. Grabieże dokonywane przez Niemców, trudności aprowizacyjne. Autorka pracowała w Komitecie Domowym przy ul. Ogrodowej. Działalność kuchni ludowych, walka z epidemią tyfusu. Narastający głód, szmugiel żywności. Realizacja niemieckiego filmu propagandowego w getcie.
Przebieg wielkiej akcji likwidacyjnej (autorka ukrywała się wraz z dzieckiem, uniknęła wysiedlenia jako żona lekarza). Warunki życia w getcie szczątkowym po zakończeniu akcji, wysiedlenia w styczniu 1943 roku. W lutym 1943 r. autorka z dzieckiem przedostała się na tzw. aryjską stronę.
Pamiętnik pisany w ukryciu po tzw. aryjskiej stronie w Warszawie. Na karteczce informacja: „Pamiętnik przekazała p. Brzezińska, Instytut Polsko-Radziecki”.
Maszynopis, s. 1-31, format: 290 x 210 mm, jęz. polski - 26, 27