Imię: Henryka Nazwisko: Zawadewicz
- NIE
- Kobieta
- Henryka
- Zawadewicz
- Tak
- Z Warszawy
- ul. Sienkiewicza 28, Zielonka (dom letniskowy); ul. Kawęczyńska 8/34, Warszawa (adres powojenny); ul. Marymoncka 75/9, Bielany (adres powojenny)
- Polak
- nierchomości, pieniądze
- donos/denuncjacja
-
Henryka Zawadewicz w czasie okupacji pomagała Żydom finansowo, dawała schronienie we własnym mieszkaniu oraz szukała dla nich kryjówek u znajomych. W okresie funkcjonowania getta utrzymywała kontakty z Żydami za pośrednictwem Gmachu Sądu na ul. Leszno. Sama również wchodziła do getta zakładając opaskę i odwiedzała rodzinę Wienerów: Salomona Wienera, Marię Wiener, Gutę Frydman i Michała Frydmana. Udzieliła schronienia Marii Wiener, kiedy ta wydostała się z getta. W czasie Wielkiej Akcji pomogła wyprowadzić z getta Michała Frydmana, którego następnie przyjęła w swoim mieszkaniu. W tym samym lokalu ukrywała się Róża Lichtenbaum, żona adwokata.
Pomogła Alicji i Jerzemu Szenkierom (na fałszywych papierach), poprzez znalezienie im pracy w fabryce w Radomiu.
Pomogła nauczycielce Lewickiej i jej matce, dostarczając im dokumenty koleżanki i udzielając schronienia w domu letniskowym w Zielonce.
Ułatwiła ucieczkę z getta Abramowi i Eugenii Goldberg, którym pomogła znaleźć schronienie w miejscowości Radość.
Henryka Zawadewicz żyła w poczuciu zagrożenia. W wyniku donosu o ukrywających się w jej mieszkaniu Żydach, gestapo kilka razy przeprowadziło rewizje, ale właścicielka mieszkania została ostrzeżona i policjanci nikogo nie znaleźli. - w getcie, wysiedlenie
- działania Polaków, mieszkaniowe, pomoc
- dzieci, Medal Sprawiedliwych, pomoc długotrwała, pomoc finansowa, pomoc indywidualna , pomoc jednorazowa, pomoc lokalowa, poza Warszawą
-
Odznaczona medalem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata
-
Powiązane źródła:
- 2, 5
-
Powiązane miejsca:
-
Leszno 53
Henryka Zawadewicz utrzymywała w tym budynku kontakt ze znajomymi Żydami, udzielając im pomocy materialnej oraz poma...
-
Leszno 53