Imię: Józef Nazwisko: Weksztein
- TAK
- Mężczyzna
- Józef
- Weksztein
- 1892
-
Ożenił się z Marią Scherman.
-
Dziadek Anatola Wekszteina. Pionier w przemyśle kamionkowo- ceramicznym. Około 1840 roku sprowadził do Polski kilkunastu Niemców do fabryki. Sprowadził do Łowicza, po wybudowania kolei tzw. bydgoskiej- pierwsze wagony węgla. Bardzo kulturalny mężczyzna. Miał trzech synów i trzy córki.
-
302/204
Anatol Weksztejn
ur. 24 I 1874 Łowicz
s. Michała i Marii z Wodzisławskich
bez tytułu
Dzieje rodziny autora (pionierów asymilacji). Młodość autora, lata szkolne w Charkowie, praca w przemyśle ceramicznym. Pierwsza wojna światowa w Łowiczu i Warszawie, autor pracował w Towarzystwie Pomocy Żydom Ofiarom Wojny. Internowanie w Niemczech. Okres międzywojenny - ogólne rozważania o syjonizmie, o chrztach Żydów. Sytuacja gospodarcza Polski międzywojennej, rola Żydów w gospodarce polskiej. Ucieczka autora do Łucka podczas kampanii wrześniowej i powrót do Warszawy. Sytuacja w getcie warszawskim, krytyka Żydowskiej Służby Porządkowej. Pobyt po tzw. aryjskiej stronie, pomoc życzliwych Polaków, szantaże, częste zmiany schronienia. Wyzwolenie, powrót do Łowicza.
Autor był przemysłowcem, właścicielem fabryk ceramicznych w Łowiczu i Boryszewie oraz współwłaścicielem fabryki sztucznego jedwabiu w Sochaczewie.
Maszynopis, s. 1-204, format: 290 x 210 mm, jęz. polski - 1-2, 34
-
Powiązane wydarzenia: