Imię: Olek Nazwisko: Unger
- TAK
- Mężczyzna
- Olek
- Unger
- Łódź
-
Podczas pierwszej akcji wysiedleńczej w 1942r. za dobre wysługiwanie się Niemcom, wysłany został do Majdanka zamiast do Treblinek. Członek "Komisji Porządkowej" w Warszawie. Zajmował najwyższe stanowisko w kancelarii jako pisarz. Brał łapówki za awansowanie na lepsze stanowiska. Pomógł Jerzemu Pfeferowi dostać się do pracy w tartaku pod Lublinem.
- działacze, wokół autora, Polacy
-
Zdaniem Jerzego Pfefera był najsolidnieszym człowiekiem, którego najmilej wspomina. Miał dobry charakter, był uczynny. Nie używał pejcza. Jerzy najmilej go wspomina spośród swoich znajomych, nazywa go "aniołem życia".
-
Jerzy Pfefer
ur. 1926
s. Abrahama i Rozalii
Moja ucieczka z Majdanka
Podczas powstania w getcie warszawskim autor z rodziną ukrywał się w schronie przy ul. Franciszkańskiej, po wykryciu schronu zostali wywiezieni do Lublina. Selekcja w obozie na Majdanku. Warunki życia w obozie, znęcanie się nad więźniami, sylwetki więźniów funkcyjnych. Autora skierowano do pracy w kuchni.
Retrospekcja - wspomnienie o żonie i synu, zamordowanych na Majdanku. Opis wielkiej akcji likwidacyjnej z 1942 roku.
W czerwcu 1943 r. autor uciekł z placówki znajdującej się poza obozem i wrócił do Warszawy. Pobyt w kryjówkach w Warszawie.
Rozważania o szkodliwości sporów religijnych, o wyższości ustroju komunistycznego. Skargi na Polaków przywłaszczających sobie mienie żydowskie.
Autor przekazał kopię pamiętnika Żydowskiej Komisji Historycznej w Łodzi w 1945 roku.
- 16, 23, 41, 103
-
Powiązane wydarzenia:
- Olek Umger zlecił pracę Jerzemu Pfeferowi w kuchni przy obieraniu... 1943-05-07 ,
- Jerzy Pfefer pracował na nocnej zmianie w kuchni dzięki Ungerowi.... 1943-05-07 ,
- Jerzy Pfefer przy pomocy Ungera dostaje się na placówkę. Za miejsc... 1943-06 ,
- Wspomnienia współbraci, którzy zginęli: Olek Unger- "stróż ży... 1945-04 ,