Imię: Bronisław Nazwisko: Lubicz-Nycz
- NIE
- Bronisław
- Lubicz-Nycz
- ps. Leszek
- 1906-03-05
- Tak
- Z Warszawy
- Bałuckiego 4 m.2
- Polak
- wyższe
-
Bronisław i Izabela Lubicz-Nyczowie i ich syn Janek ukrywali w swoim mieszkaniu Sarę Rapaport ("Werę") po jej przyjeździe z Lublina do Warszawy. Byli znajomymi z Lublina. Atmosfera w domu była bardzo serdeczna.
Przez jakiś czas mieszkała u nich również żydowska rodzina sprowadzona przez Werę z Lublina. Pomagali zdobywać fałszywe dokumenty i lokować dzieci żydowskie w klasztorach.
Uczestnik powstania warszawskiego. Odznaczony medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, oraz w sezonie 1925/26 był słuchaczem Instytutu Reduty w Warszawie, następnie wraz z zespołem Reduty przeniósł się do Wilna, gdzie uczestniczył w jej pracach jako aktor i inspicjent. Brał udział w objazdach Reduty. Po wybuchu II wojny światowej działał w konspiracji od 1940, żołnierz Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej, ps. Leszek. W 1944 był adiutantem dowódcy batalionu Kiliński. Brał udział w powstaniu warszawskim, w którym został ciężko ranny. Trafił do niewoli niemieckiej - osadzony w Stalagu IV-B w Mühlberg, następnie przeniesiony do Stalagu XI B Fallingbostel. Po wojnie był działaczem kultury, publicystą, pedagogiem, organizatorem i współtwórcą ruchu teatrów ludowych oraz aktywistą Towarzystwa Kultury Teatralnej. Był współredaktorem Wielkiej Encyklopedii Powszechnej PWN i Słownika Języka Polskiego
- powstanie warszawskie, wysiedlenie
-
Powiązane źródła:
-
Relacja Edwarda Rostala w „Ten jest z ojczyzny mojej”.
- 395-396
-
Powiązani ludzie:
-
Rapaport
Sara
(Znajomy / Osoba, której udzielana jest pomoc)
Pseudonim „Wera”, łączniczka Lubelsko-Zamojskiego Komitetu Niesienia Pomocy Żydom na terenie Warszawy, opiekowała si...
-
Rapaport
Sara
(Znajomy / Osoba, której udzielana jest pomoc)