Imię: Abrasza Nazwisko: Blum (5)
- (1, 2, 3, 4, 5) TAK
- (1, 2, 3, 4, 5) Mężczyzna
- (1) Abrasza , (2) Abrasza,Abraham , (3) Abram , (4) Abrasza , (5) Abrasza
- (1) Blum , (2) Blum , (3) Blum , (4) Blum , (5) Blum
- (3) Abrasza Blum
- (2) 1904
- (1) 1943?, (2) 1943, (5) po 16-05-43
- (2) Wilno
- (1) Warszawa?, (2) Warszawa
- (1, 3) Z Warszawy, (2, 4, 5) Brak informacji
-
- (1) Śródmieście
- (1) Mylna 9
-
- (3) Żyd
-
(1)
bojowiec; przekonywał Adinę żeby przyszła na aryjską stronę, że będzie tam użyteczna; sam wyszedł kanałami 10 maja, został w Warszawie, opiekowała się nim Władka, załatwiono mu mieszkanie na Barokowej. Dozorca zamknął go w pokoju na klucz, poszedł po gestapo, Abrasza wyskoczył oknem z trzeciego piętra. Z połamanymi nogami Niemcy go zabrali.
(2)uczeń reformowanego chederu i żydowskiego gimnazjum w Wilnie, ukończył studia politechniczne w Belgii. W 1929 wrócił do Warszawy. Przez krótki czas działał w komunistycznej organizacji młodzieżowej, a następnie w Bundzie. Od końca listopada 42 reprezentował Bund w Komisjii Koordynacyjnej Żydowskiego Komitetu Narodowego i Bundu. W powstaniu walczył w grupie Bundu na terenie szczotkarzy. Wyszedł z getta kanałami 10 maja, schronił się w mieszkaniu przy ul Barokowej, w którym przebywała Fajgele Peltel. Kiedy dozorca domu zamknął ich w mieszkaniu i poszedł po policję, Abrasza przywiązał Fajgele do krzesła, a sam wyskoczył z trzeciego piętra; ranny, zabrany przez Niemców z ulicy, zmarł w więzieniu.
(3)Działacz Bundu. Inżynier. Stał, w getcie w-skim, na czele szkół bundowkich przy CISzO, prowadzonych w języku jidysz.
(4)
Brał udział w posiedzeniach członków Bundu i KK w mieszkaniu Eugenii Wąsowskiej na Żurawiej 24/4 (był przyprowadzany z getta).
Członek sztabu ŻOB. Po upadku powstania w getcie ukrywał się w mieszkaniu Eugenii Wąsowskiej na Żurawiej 24/4, gdzie został przyprowadzony w pierwszych dniach maja 1943 r. przez polskich partyzantów.
Był w grupie, która wyszła kanałami z getta 10.05.1943 r.na zebraniu
(5)Przywódca nielegalnego Bundu w getcie, był oparciem dla wszystkich działających w podziemiu młodch. Pracował w Zytosie (Centosie?) na Żytniej 25. Rozdał wielu młodym Żydom karty zatrudnienia, chroniące przed deportacją. W październiku 1942 odnalazł Władkę, by wciągnąć ją do pracy w konspiracji. Zimą 1942-43 pracował w fabryce szczotek przy Franciszkańskiej, tam odbierał meldunki od kurierki. Przez kilka dni ukrywał się w mieszkaniu Władki przy Barokowej 2 (z getta wydostał się kanałami, przez jakiś czas przebywał w lesie w Kampinosie). Jego żona znajduje w ciągu tygodnia mieszkanie dla Abraszy - ale na dwa dni przed przeprowadzką na Barokowej zjawiają się trzej Polacy, dozorca i Niemiec w mundurze. Zmuszają Władkę, by wpuściła ich do pokoju. Wyciągają Abraszę, ukrytego w szafie. Próba ucieczki przez okno po linie z pościeli kończy się upadkiem z czwartego piętra i silnym poranieniem. Aresztowany, trafia do budynu policji na Daniłowiczowską wraz z Władką. Następnego dnia zabierają go na Gestapo w Alei Szucha, skąd już nie wraca.
-
- (3) powstanie w getcie
-
(5)
Wysoki, ciemnowłosy, o pociągłej, poważnej twarzy. Umiał uważnie słuchać i zarażał rozmówców swoim optymizmem i siłą ducha. Lubił ludzi i potrafił im to okazywać.
-
Powiązani ludzie:
-
Blum
Wiktoria (Wiesia)
(RODZINA / córka)
Córka Abraszy Bluma i Luby Bielickiej-Blum. Maiał młodszego brata Aleksandra. Ojciec był inżynierem, dziennikarzem i...
-
Blum-Bielicka
Luba
(RODZINA / żona)
Przed wojną mieszkała na Mylnej 9, w getcie warszawskim dyrektorka szkoły pielęgniarskiej, po wojnie w Otwocku.
-
Blum
Aleksander (Oleś)
(RODZINA / syn)
Aleksander Blum, ur. 26.06.1936 r. w Warszawie, syn Abraszy Bluma i Luby Bielickiej-Blum. Miał starszą siostrę Wikto...
Powiązane miejsca:
-
Pańska 34
gmach byłej Ubezpieczalni Społecznej, do którego przeniesiono [w styczniu 1941] Szkołę Pielęgniarstwa z ul. Dworskie...
Powiązane wydarzenia:
- Abrasza nie pojechał do lasu, był trochę chory, został w Warszawie... ,
- Adina przeszła na aryjską stronę - z placówkarzami 1943-01-25 ,
- Dozorca zamknął drzwi pokoju na klucz i poszedł po gestapo. Abrasz... ,
- W getcie Luba Blum-Bielicka mieszkała z mężem Abraszą i dziećmi: W... 1941 (mieszkanie/kryjówka) ,
-
Blum
Wiktoria (Wiesia)
(RODZINA / córka)