Nieznana Brak informacji
- NIE
-
w drodze do Lwowa kolumny samochodowe Niemieckiego Czerwonego Krzyża składały bagaże i zabierali lżej rannych i odmrożonych żołnierzy niemieckich, wioząc ich do Lwowa, Przemyśla, a nawet do Warszawy; pracowała grupa rzemieślników w ogrodzonej części miasta. Zajeżdżano tam autobusami i Żydzi ładowali i wyładowywali towary.
-
Relacja ta składa się z relacji – zeznania złożonej przez Tadeusza Buzę w ŻIH w 1965 roku, spisana i zweryfikowana przez ówczesnego kierownika Archiwum ŻIH, Tatianę Bernstein – 5 strony opisane literą Z - zeznanie; oświadczenia Leona Schachtera – 1 strona opisana literą O - oświadczenie oraz relacji Tadeusza Buzy, ur. 21 lipca 1911 roku w Warszawie, członka ZBOWiD (legitymacja nr 017497) spisanej przez dr Rutę Sakowską dnia 20 grudnia 1975 roku – 3 strony opisane literą R – relacja.
Opisano w nich: tranzyt tramwajem przez getto; „tramwajowy” szmugiel żywności; wcielenie autora do służby pomocniczej Wehrmachtu jako kierowca karetki Czerwonego Krzyża; nielegalne przewożenie Żydów warszawskiego terenów wschodnich do getta warszawskiego; ukrywanie przez autora w Warszawie Leona Schachtera po jego ucieczce z getta lwowskiego.
Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego
ul. Tłomackie 3/5
00-090 Warszawa
tel. (48) (22) 827 92 21, fax: (48)(22) 827 83 72
secretary@jewishinstitute.org.pl
www.jewishinstitute.org.pl
Oryginał, rkp., mnp., s.17, format różny, jęz. polski, jęz. angielski + 6 s.odpis - 1 R
-
Powiązane wydarzenia:
- W drodze do Lwowa kierowcy w kolumnie samochodowej Niemieckiego Cz... 1941 ,
- W Brodach i Radziwiłłowie kolumny samochodowe Niemieckiego Czerwon... 1941 ,
- W Radziwiłłowie, na granicy Brodów, pracowała grupa rzemieślników... 1941 ,
- Z Radziwiłłowa dwa autobusy zabrały grupę około 40 młodych ludzi n... 1941 ,
-
Geolokalizacja przypisana automatycznie, trwa proces weryfikacji i właściwego przypisania lokalizacji na mapie.