W Treblince było 13 komór gazowych: 10 dużych,...
- YES
-
W Treblince było 13 komór gazowych: 10 dużych, obliczonych na 1400 osób i 3 małe na 400 osób. Mieściły się w dużym budynku, przez środek którego biegł 40-metrowy korytarz; wejście było od frontu. Po obu stronach korytarza było po 5 komór o objętości 60 m2 i wysokości 2 i 1/4 m. Komory były zamykane hermetycznie żelaznymi drzwiami. Drzwi zaopatrzone były w małe szybki, przez które SS-mani zaglądali do środka. W każdej komorze wystawała z sufitu rurka zakończona dziurkowaną gałką, przez którą dochodził gaz. Rurki połączone były z maszynownią, w której stał motor samochodowy wytwarzający gaz (było tam i dynamo dostarczające światło na cały obóz). Był tam też zegar. W maszynowni pracowali Ukraińcy i 2 Żydów, pod nadzorem 2 SS-manów. Proceder gazowania trwał 30 minut.
- 1942-07-23
- 1943-11-00
- deportation
- social/communal
- awareness of Holocaust
-
302/49
Henryk Rudnicki
ur. 1899?
Historia martyrologii i wykończenia getta warszawskiego anno domini 1942
Opis akcji deportacyjnej latem 1942 r., organizacja tzw. szopów, udział Żydowskiej Służby Porządkowej w przeprowadzaniu wysiedleń.
Losy autora: 16 VIII 1942 r. znalazł się z żoną na Umschlagplatzu, udało mu się wydostać, natomiast jego żona została wywieziona do obozu zagłady. Opis obozu zagłady w Treblince.
Selekcja mieszkańców getta w tzw. kotle we wrześniu 1942 roku. Warunki życia w getcie szczątkowym. Powstanie w getcie warszawskim. Obraz powstania w polskiej prasie konspiracyjnej i opinie Polaków o powstaniu. Ujawnienie mordu katyńskiego (autor uważa Katyń za niemiecką prowokację). Położenie Żydów ukrywających się po tzw. aryjskiej stronie. Afera Hotelu Polskiego. Refleksje nad dziejami narodu niemieckiego.
Autor opuścił getto w styczniu 1943 r., pisał pamiętnik ukrywając się po tzw. aryjskiej stronie. Opis obozu zagłady w Treblince (uzupełniony w grudniu 1944 r.) i powstania w getcie nie opierają się na bezpośrednim świadectwie autora. Brak strony zawierającej plan Umschlagplatzu. Pamiętnik został przekazany do Centralnej Żydowskiej Komisji Historycznej w 1946 r. przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
- 36
-
Autor nie był bezpośrednim świadkiem wydarzeń w Treblince.
-
Related people:
-
Rudnicki
Henryk
Head of one of the shops, that were established during the First Action in the Warsaw ghetto. He escaped form the gh...
Related places:
-
Rudnicki
Henryk