Opis Niemców znęcających się nad Żydem: „W cza...
- YES
-
Opis Niemców znęcających się nad Żydem: „W czasie wędrówki poprzez opustoszałe pokoje usłyszałem nagle turkot zajeżdżającego na podwórze auta. Wysiedli z niego dwaj SS- owcy, którzy rozpoczęli rozmowę ze stróżem fabrycznym, jedynym Żydem, jaki pozostał. Ten jednak najwidoczniej nie zrozumiał, o co im chodzi, co doprowadziło ich do takiej pasji, że chwycili koniec węża gumowego, przytwierdzonego do kranu i puścili na Żyda silny strumień wody. Ten począł się dusić i dławić, zasłaniać niezgrabnie rękami przed bijącym w niego strumieniem, co sprawiało niemcom ogromną uciechę. Zwiększyli siłę strumienia i przez pół godziny chłostali wodą dozorcę, którego wreszcie porzucili nieprzytomnego, lezącego w kałuży wody, zalewającej go omal zupełnie.”
- 1942-09-06
- 1942-09-12
- deportation
- German operations
- Germans, terror
-
Archiwum ŻIH; 302/139
Natan Żelechower (Jan Kurczab)
bez tytułu
Warunki życia w getcie warszawskim. Pobyt w schronach po wielkiej akcji 1942 r., wywózka do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Cierpienia więźniów Majdanka. Transport do Auschwitz, pobyt w obozie w Jawiszowicach, praca w kopalni. „Marsz śmierci” do Wodzisławia Śląskiego i ewakuacja do Buchenwaldu. Praca w obozach Ohrdruf i Crawinkel (w kamieniołomach). Piesza ewakuacja do Buchenwaldu. Wyzwolenie, sytuacja byłych więźniów po wyzwoleniu.
Autor był z zawodu technikiem dentystycznym. Pamiętnik, spisany po wojnie, przekazał Żydowskiej Komisji Historycznej w Krakowie. Zbieżność jego przybranego nazwiska z nazwiskiem publicysty prasy krakowskiej i działacza społecznego jest przypadkowa.
Publikacja: Natan Żelechower, Siedem obozów, „Biuletyn ŻIH”, nr 4 (68),
1968, s. 7-51 (skrót); Pamiętniki z getta warszawskiego, Warszawa 1993,
s. 46-47, 86-89, 129-135 (fragmenty) - S. 15
-
Related people:
-
Żelechower (Kurczab)
Natan (Jan)
Natan Zelichower was a dental technician. He begins the narrative in his diary in spring of 1943. In the ghetto, he...
-
Żelechower (Kurczab)
Natan (Jan)