List opisujący prawdziwy cel transportów, to j...
- YES
-
List opisujący prawdziwy cel transportów, to jak wygląda uśmiercanie w Treblince i wzywający do oporu:
„W tym czasie wpłynął do komitetu domowego bloku, w którymi mieszkałem, list następującej treści:
— Bracia Żydzi! Nie dajcie się omamić niemcom! Wszystko, co obiecują — to fałsz i obłuda - to dobrze obmyślana zasadzka! Brońcie się, przed transportem wszelkimi możliwymi środkami! Transporty nie są odstawiane do Lublina — Jak Niemcy zapewniają — lecz do Treblinki. Tam rozdzielaj mężczyzn od kobiet pozbawiając wszystkich bagaży. Z megafonów, rozmieszczonych na dworcu w Treblince, rozlega się muzyka z płyt, mająca na celu wytworzenie dobrego nastroju wśród przybyłych. Potem w kilku językach ogłasza się, iż wszyscy musza udać się do kąpieli, a odzież oddać do odwszalni. Większymi grupami odprowadza się ludzi dalej w teren, przed budynek blaszany tu wręcza każdemu mydło dla upewnienia go o prawdziwości zapowiadanej kąpieli, po czym wprowadza do budynku. Budynek ten - to komora gazowa, która przejeżdża na szynach w głąb terenu nad przygotowane groby, do których wsypuje się ciała zagazowanych przez otwarcie ruchomej podłogi. Większe groby zalewa się wapnem i zesypuje, mniejsze oblewa benzyną i pali. Żydzi brońcie się! Pamiętajcie, że transport to wasza śmierć.” - 1942-07-23
- 1942-00-00
- deportation
- social/communal
- household committees, awareness of Holocaust
-
Archiwum ŻIH; 302/139
Natan Żelechower (Jan Kurczab)
bez tytułu
Warunki życia w getcie warszawskim. Pobyt w schronach po wielkiej akcji 1942 r., wywózka do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Cierpienia więźniów Majdanka. Transport do Auschwitz, pobyt w obozie w Jawiszowicach, praca w kopalni. „Marsz śmierci” do Wodzisławia Śląskiego i ewakuacja do Buchenwaldu. Praca w obozach Ohrdruf i Crawinkel (w kamieniołomach). Piesza ewakuacja do Buchenwaldu. Wyzwolenie, sytuacja byłych więźniów po wyzwoleniu.
Autor był z zawodu technikiem dentystycznym. Pamiętnik, spisany po wojnie, przekazał Żydowskiej Komisji Historycznej w Krakowie. Zbieżność jego przybranego nazwiska z nazwiskiem publicysty prasy krakowskiej i działacza społecznego jest przypadkowa.
Publikacja: Natan Żelechower, Siedem obozów, „Biuletyn ŻIH”, nr 4 (68),
1968, s. 7-51 (skrót); Pamiętniki z getta warszawskiego, Warszawa 1993,
s. 46-47, 86-89, 129-135 (fragmenty) - s. 5
-
Related people:
-
Żelechower (Kurczab)
Natan (Jan)
Natan Zelichower was a dental technician. He begins the narrative in his diary in spring of 1943. In the ghetto, he...
-
Żelechower (Kurczab)
Natan (Jan)