Zabranie z ulicy kilku kobiet żydowskich do ni...
- YES
-
Zabranie z ulicy kilku kobiet żydowskich do niemieckiego kasyna oficerskiego. Brutalne zachowanie Niemców, którzy zmusili je do zmywania podłóg własną bielizną: "Sąsiadkę moja, panna G. wróciła pewnego, późnego wieczoru do domu z zawiniątkiem brudnej bielizny pod pacha . Z przerywanego szlochem opowiadania dowiedzieliśmy się, o złowieniu jej łącznie z dziesięcioma innymi młodymi dziewczętami i przewiezieniu do kasyna oficerskiego. Tam polecono im myć podłogi, okna i drzwi. Kiedy zapytały o ścierki do mycia, jeden z oficerów podniósł jej suknie, mocnym szarpnięciem zerwał część spodniej bielizny i rzucił w twarz ze słowami: — To masz ścierki - Ogłupiała brutalnością tego gestu dziewczęta stały bezradnie tuląc się do siebie. Wytłumaczono im dobitnie, że muszą rozebrać się do naga, a bieliznę użyć do mycia podłóg. Oficerowie poczęli „pomagać " w ściąganiu sukien i w „zdejmowaniu bielizny” ,a kiedy dziewczęta znieruchomiały w bezradnym wstydzie, rozpędzono je ciągnąc za piersi i uda do kubłów z wodą. Oficerzy usiedli okrakiem na krzesłach, głośnymi uwagami krytykując kształty pracujących. Dziewczęta pracowały nago do wieczora pod stałą kontrolą gości kasyna tłumnie schodzących się podziwiać wyczyn swoich kolegów. Późnym wieczorem zwrócono im suknie pozwalając zabrać ze sobą resztki podartej bielizny."
- 1942-03-00
- 1942-07-22
- 1942 wiosna
- in the ghetto
- German operations
- Germans, terror
-
Archiwum ŻIH; 302/139
Natan Żelechower (Jan Kurczab)
bez tytułu
Warunki życia w getcie warszawskim. Pobyt w schronach po wielkiej akcji 1942 r., wywózka do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Cierpienia więźniów Majdanka. Transport do Auschwitz, pobyt w obozie w Jawiszowicach, praca w kopalni. „Marsz śmierci” do Wodzisławia Śląskiego i ewakuacja do Buchenwaldu. Praca w obozach Ohrdruf i Crawinkel (w kamieniołomach). Piesza ewakuacja do Buchenwaldu. Wyzwolenie, sytuacja byłych więźniów po wyzwoleniu.
Autor był z zawodu technikiem dentystycznym. Pamiętnik, spisany po wojnie, przekazał Żydowskiej Komisji Historycznej w Krakowie. Zbieżność jego przybranego nazwiska z nazwiskiem publicysty prasy krakowskiej i działacza społecznego jest przypadkowa.
Maszynopis, s. 1-146, format: 290 x 210 mm, jęz. polski
Odpis: maszynopis, s. 1-219 (2 egzemplarze)
Publikacja: Natan Żelechower, Siedem obozów, „Biuletyn ŻIH”, nr 4 (68),
1968, s. 7-51 (skrót); Pamiętniki z getta warszawskiego, Warszawa 1993,
s. 46-47, 86-89, 129-135 (fragmenty) - s. 4.
-
Related people:
-
Żelechower (Kurczab)
Natan (Jan)
Natan Zelichower was a dental technician. He begins the narrative in his diary in spring of 1943. In the ghetto, he...
-
Żelechower (Kurczab)
Natan (Jan)