Given name: Bolek Family name: Cwyl
- YES
- Male
- Bolek
- Cwyl
- Cwil
-
Znajomy Antka Szymczaka. W czasie wojny ukrywa Ignacego Troksa, pobiera czynsz w wysokości 2000 zł. Troks, pozbawiony wskutek szantażu przez Szymczaka i jego wspólników całego dobytku, płaci mu następnie odzieżą. Początkowo kryje Troksa przed Szymczakiem, później jednak - mając zapłacone z góry za kilka miesięcy - przestaje się opiekować ukrywającym, naraża go na częste kontakty z obcymi i nie pozwala ukrywać się w skrytce, każe siedzieć pod stołem.
W tym czasie otwiera bimbiarnię, z Szymczakiem i drugim wspólnikiem, Maciejakiem. Zatrudnia tam Troksa, ale wobec innych udaje, że go nie zna. Legitymuje Troska i publicznie wyraża przypuszczenie, że jest on Żydem.
Nie wiadomo, czy Cwyl odegrał jakąkolwiek rolę w sprawie zaginięcia i prawdopodobnego morderstwa Ignacego Troksa. - Poles
-
Autorka relacji winą obciąża inne osoby, niejasna jest jednak rola Cwyla.
-
Rękopis polski 5 stron (numeracja rzymska); maszynopis polski 10 stron (numeracja arabska); rękopis jidysz 1 strona; maszynopis jidysz 1 strona. Tekst w jidysz zawiera informacje, który autorka nie chciała przekazać Marii Wróblewskiej, na której ręce, spodziewając się rychłej śmierci, składa swoje świadectwo. Autorka, jak wynika z tekstu, nie posługiwała się jidysz co dzień, informacje, których nie chciała przekazać Wróblewskiej (dotyczące m.in. prawdziwych kwot, jakie zapłacili za kryjówkę i pomoc, które wstydziła się podać Wróblewskiej), uważała, że mogą być znaczące dla sądu i procesu - uwiarygadniać autorstwo tekstu. Świadectwo w zamierzeniu autorki miało stanowić dowód w sądzie w procesie o morderstwa, autorka obawia się, że jej oprawcy zamordują ją zanim będzie mogła zeznawać.
Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego
ul. Tłomackie 3/5
00-090 Warszawa
tel. (48) (22) 827 92 21, fax: (48)(22) 827 83 72
secretary@jewishinstitute.org.pl
www.jewishinstitute.org.pl
- 2-3