27.08.1941 do sklepu Nachmana Kaca przy Pl. Gr...
- YES
-
27.08.1941 do sklepu Nachmana Kaca przy Pl. Grzybowskim 10 przyszła nieznana dziewczynka i wręczyła mu list. Szantażysta pisał:
“Wiem, że posiada Pan tajną fabrykę bateryj elektrycznych znajdującą się przy ul. Ciepłej 3/39. Na drzwiach fabryki wisi kłódka, której obydwa skoble są przymocowane do jednej połowy drzwi. Prowadzi Pan fabrykę do spółki z P. Skórnikiem, który jest fachowcem, podczas gdy Pan jest finansistą. Wiem, że w swoim prywatnym mieszkaniu posiada Pan towar (...) Wiem, że posiada Pan diamenty do cięcia szkła przedstawiające ogromną wartość. (...) Mianowicie wystarczy kilka moich słów, a w przeciągu pół godziny zjawią się u Pana funkcjonariusze Gestapo, którzy natychmiast Pana zaaresztują. Nie wątpi Pan chyba, że potrafią swoimi metodami zmusić Pana do wyjawienia, gdzie znajdują się diamenty. Przypuszczam, że nie potrzeba tego Panu tłumaczyć, bo już nieraz widziało się i słyszało o podobnych rzeczach.ponieważ jednak nie zależy mi na tym, aby zgnił Pan w więzieniu, lub w obozie koncentracyjnym, ani na tym, aby pańskiej rodzinie odebrać chleb, zaproponuję Panu następującą rzecz: Wypłaci Pan zł 5000, co stanowi dla pana bardzo mizerną sumę wobec majątku jaki Pan posiada. (...)”
s. 10-12Tego samego dnia Kac otrzymał od jakiegoś chłopca kolejny anonim, co zgłosił na komisariacie. 31.08 do sklepu Kaca zgłosił się Stanisław Papierbuch, zdradzając, że jest autorem listów i chce załatwić sprawę polubownie. Kac zadzwonił po policję a chłopak został zatrzymany.
Papierbuch miał dowiedzieć się, że Nachman Kac jest bogaty od kuzyna, a jednocześnie sąsiada Kaca, Jerzego Papierbucha (zam. ul. Ciepła 3 m. 18). Listy miała pisać Mira Potocka, która do Warszawy przeprowadziła się z Otwocka. Spotykał się z nią w cukierniach i lodziarniach, dyktował listy, a dostarczały je nieznane dziewczęta spotkane na ulicy.
9.12.1941 został skazany na 6 miesiące więzienia. 26.02.1942 upoważnia pisemnie swojego ojca, Abraham, by ten reprezentował go przed sądem. Brak informacji o tym, czy odbywał karę.
- 1941-08-00
- in the ghetto
- business, private life / daily life
- activity, Polish blue police, blackmail, everyday life, Jews
-
Related people:
-
Papierbuch
Stanisław
(Danger)
Stanisław Papierbuch ur. 22.09.1922 w Warszawie, syn Abrahama i Sary z domu Moszkowicz. Skończył 7 klas szkoły średn...
-
Papierbuch
Abraham
(Danger)
Abraham Papierbuch/Adam Penney, ur. 1899, syn Szaji i Dyny Kulik. Był urzędnikiem, według rejestr ucalałych przeżył...
-
Kac
Nachem
(Blackmail/"Szmalcowanie" / Danger)
Nachman Kac ur. 17.08.1894 w Kozikach pow. Łomża, syn Icka i Sary z d. Kac. Był kupcem. Mieszkał przy ul. Ciepłej 3...
Related places:
-
Papierbuch
Stanisław
(Danger)