Given name: Nieznane [Kesslerowie] Family name:
- YES
- Female
- Nieznane [Kesslerowie]
- 1942-09
- prawdopodobnie Treblinka
- No
- From Warsaw
- Midtown
- Twarda 39
- Jewish
- other danger
-
Kessler jest przed wojną współwłaścicielem składu żelaza i metali M. Kessler i S-wie. Kesslerowie przyjaźnią się z Tadeuszem i Rachelą Obremskimi. Kesslerowie od 1940 roku mają wizy amerykańskie od siostry, Sztyblowej. Boją się jednak wyjechać, lękając się długiej podróży przez Rosję. Spotykają się z Tadeuszem Obremskim w czasie kotła na Miłej, idą wtedy z szopem Nusa na selekcję; proponują Tadeuszowi, żeby poszedł z nimi, szop Nusa uważany jest za „pewny”. Jednak Niemcy obstawiają dom, w którym zgromadzili się pracownicy szopu Nusa i wszystkich zabierają na Umschlagplatz.
- in the ghetto, deportation
- German operations, private life / daily life
- atmosphere, the rich, Germans, entrepreneurs, Shops, terror, around the author, deportation, Jews
-
Warunki życia w getcie warszawskim. Grabieże dokonywane przez Niemców, trudności aprowizacyjne. Autorka pracowała w Komitecie Domowym przy ul. Ogrodowej. Działalność kuchni ludowych, walka z epidemią tyfusu. Narastający głód, szmugiel żywności. Realizacja niemieckiego filmu propagandowego w getcie.
Przebieg wielkiej akcji likwidacyjnej (autorka ukrywała się wraz z dzieckiem, uniknęła wysiedlenia jako żona lekarza). Warunki życia w getcie szczątkowym po zakończeniu akcji, wysiedlenia w styczniu 1943 roku. W lutym 1943 r. autorka z dzieckiem przedostała się na tzw. aryjską stronę.
Pamiętnik pisany w ukryciu po tzw. aryjskiej stronie w Warszawie. Na karteczce informacja: „Pamiętnik przekazała p. Brzezińska, Instytut Polsko-Radziecki”.
Maszynopis, s. 1-31, format: 290 x 210 mm, jęz. polski - 19
-
Related people:
-
Obremski
Tadeusz
(Acquaintance)
Jeden z pięciu synów Henocha Obremskiego, założyciela znanej firmy obuwniczej H. Obremski i S-wie. W latach międzywo...
Related places:
-
Gęsia, Smocza, Zamenhofa, Niska
Jews who still stayed in the ghetto in September 1942 were to focus withing these streets; there was a 'round-up' th...
-
Obremski
Tadeusz
(Acquaintance)