Wywiad USC 22514 – Eugene Bergman

 • Eugene
 • Bergman
 • interviews USC Shoah Foundation
 • yes
 • after the war
 • English
 • Eugene (Gerszon, Gienek, Eugeniusz) Bergman, ur. 06.09.1930 w Poznaniu, syn Pejsacha (Pawła) i Sary. Miał dwóch starszych braci: Dawida i Bronka. Ojciec miał dwa sklepy tekstylne, w Poznaniu i w Łodzi. Dom był koszerny, rodzina religijna. W domu mówiło się po polsku. Na początku wojny, we wrześniu 1939, Eugene został pobity przez niemieckiego żołnierza, w wyniku czego był 3 dni w śpiączce i stracił słuch. Do końca życia pozostał głuchy. Rodzina wyjechała z Poznania do getta łódzkiego, a w 1940 - do warszawskiego. Ojciec kupił aryjskie papiery i został po aryjskiej stronie. Handlował, wyjeżdżał z Warszawy, i zaopatrywał rodzinę w getcie w żywność, co tydzień przychodząc do nich. Eugene w getcie uczył się języka migowego, a także polskiego, bardzo dużo czytał. Gdy zaczęła się akcja wysiedleńcza, za namową ojca wyszli na aryjską stronę. Wyjechali do Kielc, i stamtąd zaraz do getta w Częstochowie. Gdy w Częstochowie zaczęło się wysiedlenie, ojciec przyjechał i zabrał rodzinę do Warszawy. Wynajął mieszkanie po aryjskiej stronie, gdzie dotrwali do powstania warszawskiego. W czasie powstania rodzina została rozdzielona. Ojciec i Dawid zginęli, matka została wywieziona do obozu jako Polka. Eugene przyłączył się do powstańców, wraz z nimi został wywieziony do obozu w Niemczech, gdzie został wyzwolony. Po wojnie wyjechał z matką i bratem Bronkiem do USA.

  USC Shoah Foundation – The Institute for Visual History and Education Leavey Library 650 West 35th Street, Suite 114 Los Angeles, CA 90089-2571
  https://vhaonline.usc.edu

  Wydane wspomnienia: Eugene Bergman, Survival Artist, A Memoir of the Holocaust (Jefferson, N.C.: McFarland & Company, 2009, 204 pp).