Given name: Józef Family name: Ojrzyński
- NO
- Józef
- Ojrzyński
- Jakub Bickels
- 1944-09-20
- No
- Not in Warsaw
- Lwów
- Warszawa
- Jewish
- bad
- higher
- in an apartment
-
Józef Ojrzyński to nazwisko aryjskie. Był synem rabina, znanym lekarzem-psychiatrą we Lwowie. Miał lat ok. 30, brunet, miły i spokojny, bardzo inteligentny. W trakcie ukrywania się w Warszawie z biegiem czasu zaczęły się z nim dziać rzeczy niepokojące - unikał ludzi, uciekał z domu, wpadał w apatię. Gdy jego stan jeszcze się pogorszył, żona oddała go do szpitala Bonifratrów, skąd uciekł wyłamując kratę w oknie. Żona zamykała go w pokoju, ale uciekał po sznurze z I piętra. Z uporem naklejał na drzwi bilety wizytowe ze swym prawdziwym nazwiskiem, zawodem i godzinami przyjęć.
Ożywiał się tylko, gdy przychodził ich znajomy A[dolf] R[udnicki].
W czasie powstania nie chciał schodzić do piwnicy. Wraz z żoną zostali zabici przez niemiecki pocisk 20.09.1944. - Warsaw Uprising
-
Jest to najprawdopodobniej dr Jakub Bickels (Bikiels, Bikeles), psychiatra i karykaturzysta.Ur. 21.04.1911, nazwisko panieńskie żony - Dubin.
https://yvng.yadvashem.org/nameDetails.html?language=en&itemId=13364613&ind=1
https://yvng.yadvashem.org/nameDetails.html?language=en&itemId=13364613&ind=1Mieszkał we Lwowie na ul. Podwale 7
1939 Lwow City Directory and Province GazetteerW Warszawie pomagał mu zaprzyjaźniony z nim Eryk Lipiński:
„Przyjaźniliśmy się […] ze znakomitym karykaturzystą, z wykształcenia lekarzem psychiatrą Jakubem Bickelsem […]”. Jesienią 1942 r. na Marszałkowskiej dwóch mężczyzn siłą poprowadziło go do bramy, gdzie poprosili go o dokumenty. Bickels wyrwał się, jednak w ich rękach zostało palto z fałszywymi dokumentami. Przybiegł oczywiście do nas – mieszkaliśmy wtedy u rodziców mojej żony na Chmielnej 35. […] Bickels ubrany w moje futro i damski kapelusz uformowany tak, że wyglądał jak męski (teściowa prowadziła pracownię kapeluszy) […], mógł już wyjść na ulicę. Niestety jego fałszywe papiery zostały w palcie”, wspominał Lipiński jedno z wydarzeń związanych z pomocą ukrywającym się.
https://sprawiedliwi.org.pl/pl/historie-pomocy/nocniki-czyli-wieczory-z-noclegiem-odbywaly-sie-w-naszym-mieszkaniu-historia-eryka-lipinskiego-i
-
Related sources:
-
Relacja Marii Długosz w „Ten jest z ojczyzny mojej”.
- 438-440