Given name: Roman Franciszek Henryk Family name: Nitsch
- NO
- Male
- Roman Franciszek Henryk
- Nitsch
- 1873-09-05
- 1943
- Podchybie
- Warszawa
- No
- From Warsaw
- Podchybie, Wadowice, Kraków, Paryż, Berno, Zurich, Monachium, Bruksela, Berlin, Warszawa
- Polish
- higher
- on surface
-
Dawny wykładowca Stefanii i Zygmunta Pawłowskich z Akademii Stomatologicznej. Przychodzą do niego z prośbą o pomoc: Stefania Pawłowska chce dostać poświadczenie swojego dyplomu na obecne, aryjskie nazwisko. „Przyjął nas w bardzo zimnej, nieopalanej bibliotece. Miał oczy pełne łez. Poznał nas. Nie mógł nam, niestety, w niczym pomóc. Przyniósł nam zawiniątko, w którym było trochę bułki, kawałek masła. Prosił, żebyśmy przychodzili”. Pawłowscy tłumaczą, że chcą się zwrócić do prof. Meissnera. Profesor Nitsch ostrzega przed ryzykiem, słyszał, że prof. Meissner przyjął Volkslistę. Po jakimś czasie Zygmunt Pawłowski ponownie odwiedza profesora Nitscha. Znowu dostaje zawiniątko z jedzeniem. Profesor zachęca, żeby Pawłowscy go częściej odwiedzali.
- administrative, Poles operations, education, help, work, private/everyday life
- atmosphere , hosts, other help, individual help , one-off help, material help , work, with Aryan documents , acquaintances
-
Lekarz, serolog i bakteriolog. Mąż rzeźbiarki Ludwiki Nitschowej. Współorganizator, dziekan i rektor warszawskiej Akademii Stomatologicznej. Wieloletni kurator Żydowskiego Stowarzyszenia Medyków, w których obronie stawał podczas antysemickich rozruchów. Członek PAU, działacz społeczny. W czasie okupacji pełni nadal funkcję prezesa Komitetu Instytutu Radowego, ukrywa rad przed Niemcami. Przyjaźni się z Tadeuszem Boyem-Żeleńskim. W czasie okupacji pracuje w pracowni bakteriologicznej w Szpitalu Dzieciątka Jezus. Umiera 29.03.1943, po przebiciu wrzodu żołądka.
Uwagi:
„Studia odbył w Krakowie, od 1907 docent higieny i bakteriologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, od 1915 profesor bakteriologii, od 1919 mikrobiologii i serologii w Warszawie. Opublikował wiele prac z zakresu serologii oraz bakteriologii (m.in. Surowice i szczepionki). Napisał pracę o wściekliźnie. Prowadził działalność dydaktyczną, wychowawczą i społeczną wśród młodzieży akademickiej, od 1930 członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności. W 1938 odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski[2]. Do 1939 był prezesem Komitetu Instytutu Radowego im. Marii Skłodowskiej Curie”.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Roman_Nitsch
-
Related sources:
- Str. 12
-
Related people:
-
Pawłowska
Stefania
(Acquaintance / Person who is aided )
W 1937 Stefania kończy Akademię Stomatologiczną w Warszawie. Po wybuchu wojny ucieka do Włodzimierza Wołyńskiego. Po...
-
Pawłowski
Zygmunt
(Acquaintance / Person who is aided )
Mąż Stefanii Pawłowskiej, prawdopodobnie także lekarz stomatolog, jak Stefania. Po wybuchu wojny ucieka do Włodzimie...
Related places:
-
Krakowskie Przedmieście 26/28
Profesor Roman Nitsch spotyka się ze Stefanią i Zygmuntem Pawłowskimi
-
Pawłowska
Stefania
(Acquaintance / Person who is aided )
-
Geolocation assigned automatically. Currently verifying map location.