Given name: Unknown Family name: Fey (3)
- (1, 2, 3) YES
- (1, 2, 3) Male
- (2) Antoni , (3) Henryk
- (1) Fey , (2) Szymczak
- (3) Salo Fiszgrund
- (1) From Warsaw, (2, 3) No information
-
(1)
German director of the author's shop.
(2)W czasie wojny prowadzi przestępczą działalność - pod pozorem pomocy Żydom, chcącym przejść na aryjską stronę, okrada ich, szantażuje, po czym, gdy nie są mu w stanie więcej płacić i nie mają już żadnych rzeczy, wystawia policji lub niemieckim żołnierzom. Jeśli trzeba sam pozbywa się świadków. Prowadzi z szantażowanymi podwójną grę - niekiedy traktuje ich ostro, innym razem przeprasza za swoje zachowanie, czym zdobywa sobie ich zaufanie, wzbudzając podejrzliwość wobec innych osób, z którymi działa. Współpracuje z Janem Skrzeczyńskim, który sprawuje pieczę nad procederem.
Szymczak twierdzi, że jest członkiem Ozonu, ale informacja ta jest niepewna.
Prawdopodobnie osoba o poglądach antysemickich.
Cela Troks, ukrywając się w skrytce słyszy, jak Szymczak "strasznie wygadywał na Żydów i śmiał się, że on był mądrzejszy, bo wzbudził w nas zaufanie i jak on od Cukiermanów i od nas dużo rzeczy skorzystał."
Prowadzi z Bolkiem Cwylem bimbiarnię, gdzie pracuje Ignacy Troks, później zakłada własną. Prawdopodobnie zamordował Ignacego Troksa i brał udział w morderstwie rodziny Cukiermanów (on i żona noszą ich rzeczy).
-
(2)
Rękopis polski 5 stron (numeracja rzymska); maszynopis polski 10 stron (numeracja arabska); rękopis jidysz 1 strona; maszynopis jidysz 1 strona. Tekst w jidysz zawiera informacje, który autorka nie chciała przekazać Marii Wróblewskiej, na której ręce, spodziewając się rychłej śmierci, składa swoje świadectwo. Autorka, jak wynika z tekstu, nie posługiwała się jidysz co dzień, informacje, których nie chciała przekazać Wróblewskiej (dotyczące m.in. prawdziwych kwot, jakie zapłacili za kryjówkę i pomoc), uważała, że mogą być znaczące dla sądu i procesu. Świadectwo miało stanowić dowód w sądzie w procesie o morderstwa, autorka obawia się, że jej oprawcy zamordują ją zanim będzie mogła zeznawać.
Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego
ul. Tłomackie 3/5
00-090 Warszawa
tel. (48) (22) 827 92 21, fax: (48)(22) 827 83 72
secretary@jewishinstitute.org.pl
www.jewishinstitute.org.pl