Refleksje na temat wykorzystywania przez Polak...

  • YES
  • Refleksje na temat wykorzystywania przez Polaków trudnej sytuacji Żydów i żądania olbrzymich kwot za butelkę wody: „Cena wody przeraziła wszystkich. Pięćset złotych -przy ówczesnej cenie chleba - 10 złotych za jeden kilogram. Przecież to pięćdziesiąt kilogramów chleba. Jak można zażądać taką kwotę- od nas, od ludzi najbardziej pokrzywdzonych na świecie, maltretowanych w najpotworniejszy sposób -za niezawinione winy - za przynależność do żydostwa. Więc jednak los nasz nie wzbudził zupełnie współczucia wśród ludności polskiej - więc jednak uważają, że spotkał nas zasłużony los i że kaci nasi, a ich obecni władcy, postępują dobrze -jeśli nie znaleźliśmy w ich sumieniu odruchu, który by popchnął bezinteresownie rękę z butelka wody ku zakratowanemu okienku..- takie myśli zatruwały nam następujące po sobie ,długie godziny jazdy.”

  • 1943-04-28
  • 1943-05-08
  • Warsaw Ghetto Uprising, 1943
  • social/communal
  • antisemitism, atmosphere, prices, Poles, deportation
  • Archiwum ŻIH; 302/139

    Natan Żelechower (Jan Kurczab)

    bez tytułu

    Warunki życia w getcie warszawskim. Pobyt w schronach po wielkiej akcji 1942 r., wywózka do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Cierpienia więźniów Majdanka. Transport do Auschwitz, pobyt w obozie w Jawiszowicach, praca w kopalni. „Marsz śmierci” do Wodzisławia Śląskiego i ewakuacja do Buchenwaldu. Praca w obozach Ohrdruf i Crawinkel (w kamieniołomach). Piesza ewakuacja do Buchenwaldu. Wyzwolenie, sytuacja byłych więźniów po wyzwoleniu.
    Autor był z zawodu technikiem dentystycznym. Pamiętnik, spisany po wojnie, przekazał Żydowskiej Komisji Historycznej w Krakowie. Zbieżność jego przybranego nazwiska z nazwiskiem publicysty prasy krakowskiej i działacza społecznego jest przypadkowa.

    Publikacja: Natan Żelechower, Siedem obozów, „Biuletyn ŻIH”, nr 4 (68),
    1968, s. 7-51 (skrót); Pamiętniki z getta warszawskiego, Warszawa 1993,
    s. 46-47, 86-89, 129-135 (fragmenty)


    <b>Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego</b>
    ul. Tłomackie 3/5
    00-090 Warszawa
    tel. (48) (22) 827 92 21, fax: (48)(22) 827 83 72
    <a href="mailto:secretary@jewishinstitute.org.pl">secretary@jewishinstitute.org.pl</a>
    <a href="http://www.jewishinstitute.org.pl">www.jewishinstitute.org.pl</a>

  • s. 30