Oskarżające uwagi autora na temat policji żydo...
- YES
-
Oskarżające uwagi autora na temat policji żydowskiej przy okazji ładowania ich do wagonów: „A należał im się inny los. Przecież służyli tak wiernie nowym panom i ich sprawie. Przecież z takim oddaniem pomagali w krwawym dziele niszczenia. Przecież ci nowi panowie powinni byli zrozumieć, że pędzenie swoich, często najbliższych, na pewną śmierć wymagało jednak samozaparcia, któremu, kto wie, czy nie towarzyszyły wyrzuty sumienia. Ale nowi panowie nie rozumieli tego widocznie, bo oto do pociągu naszego przyczepiono jeden wagon z milicją żydowską.”
- 1943-04-19
- 1943-05-08
- Warsaw Ghetto Uprising, 1943
- private life / daily life
- atmosphere, Jewish police, deportation
-
Archiwum ŻIH; 302/139
Natan Żelechower (Jan Kurczab)
bez tytułu
Warunki życia w getcie warszawskim. Pobyt w schronach po wielkiej akcji 1942 r., wywózka do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Cierpienia więźniów Majdanka. Transport do Auschwitz, pobyt w obozie w Jawiszowicach, praca w kopalni. „Marsz śmierci” do Wodzisławia Śląskiego i ewakuacja do Buchenwaldu. Praca w obozach Ohrdruf i Crawinkel (w kamieniołomach). Piesza ewakuacja do Buchenwaldu. Wyzwolenie, sytuacja byłych więźniów po wyzwoleniu.
Autor był z zawodu technikiem dentystycznym. Pamiętnik, spisany po wojnie, przekazał Żydowskiej Komisji Historycznej w Krakowie. Zbieżność jego przybranego nazwiska z nazwiskiem publicysty prasy krakowskiej i działacza społecznego jest przypadkowa.
Publikacja: Natan Żelechower, Siedem obozów, „Biuletyn ŻIH”, nr 4 (68),
1968, s. 7-51 (skrót); Pamiętniki z getta warszawskiego, Warszawa 1993,
s. 46-47, 86-89, 129-135 (fragmenty) - S. 26
-
Related people:
-
Żelechower (Kurczab)
Natan (Jan)
Natan Zelichower was a dental technician. He begins the narrative in his diary in spring of 1943. In the ghetto, he...
-
Żelechower (Kurczab)
Natan (Jan)