"Gadzinówki" w języku polskim, który...
- NO
-
"Gadzinówki" w języku polskim, których poczytność była zastraszająca (przede wszystkim "Nowy Kurier Warszawski"), montowały wciąż nowe brednie propagandy niemieckiej. Przy okazji Katynia apelowano do Polaków, aby wydawali resztki ukrywających się Żydów (sfingowane listy do redakcji). Odnosiło to skutek. Przy likwidacji getta w maj 1943 propaganda Katynia niemal całkiem uniemożliwiła ucieczki z getta. W tym okresie nie było mowy o mieszkaniach dla Żydów po stronie aryjskiej.
- 1943-04-19
- 1943-05-16
- Ghetto Uprising
- denunciation , Poles operations
- atmosphere
-
302/49
Henryk Rudnicki
ur. 1899?
Historia martyrologii i wykończenia getta warszawskiego anno domini 1942
Opis akcji deportacyjnej latem 1942 r., organizacja tzw. szopów, udział Żydowskiej Służby Porządkowej w przeprowadzaniu wysiedleń.
Losy autora: 16 VIII 1942 r. znalazł się z żoną na Umschlagplatzu, udało mu się wydostać, natomiast jego żona została wywieziona do obozu zagłady. Opis obozu zagłady w Treblince.
Selekcja mieszkańców getta w tzw. kotle we wrześniu 1942 roku. Warunki życia w getcie szczątkowym. Powstanie w getcie warszawskim. Obraz powstania w polskiej prasie konspiracyjnej i opinie Polaków o powstaniu. Ujawnienie mordu katyńskiego (autor uważa Katyń za niemiecką prowokację). Położenie Żydów ukrywających się po tzw. aryjskiej stronie. Afera Hotelu Polskiego. Refleksje nad dziejami narodu niemieckiego.
Autor opuścił getto w styczniu 1943 r., pisał pamiętnik ukrywając się po tzw. aryjskiej stronie. Opis obozu zagłady w Treblince (uzupełniony w grudniu 1944 r.) i powstania w getcie nie opierają się na bezpośrednim świadectwie autora. Brak strony zawierającej plan Umschlagplatzu. Pamiętnik został przekazany do Centralnej Żydowskiej Komisji Historycznej w 1946 r. przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. - 75
-
Related people:
-
Rudnicki
Henryk
Head of one of the shops, that were established during the First Action in the Warsaw ghetto. He escaped form the gh...
Related places:
-
Skorupki 4
mieszkanie Wandy Kosobudzkiej, w którym ukrywali się Łazarz Menes i doktor Paszyńskiz rodziną w okresie od sierpnia...
-
Rudnicki
Henryk