Autor wspomina, że Umschlagplatz znajdował się...
- YES
-
Autor wspomina, że Umschlagplatz znajdował się przy ulicy Stawki obok dużego budynku szkoły ludowej. W szkole mieścił się przez pewien czas, przeniesiony ze szpitala na Czystem, oddział dla chorych na tyfus plamisty. Później Niemcy zorganizowali w nim punkt dla zwożonych ludzi z getta. Była to poczekalnia w razie, gdyby nie było pociągu wywożącego mieszkańców getta. W budynku znajdował się również punkt sanitarny, przez który niektórzy mogli z powrotem uciec i ukrywać się w mieście. Między innymi w taki sposób uratował się dr Ganz.
- 1942-07-00
- po 22 lipca 1942
- deportation
- German operations
- physicians, rescue attempts, deportation
-
Część V. Likwidacja getta warszawskiego.
Przebieg wielkiej akcji likwidacyjnej w getcie warszawskim w lipcu i sierpniu 1942 roku. Samobójstwo A. Czerniakowa. Relacja uciekiniera z Treblinki. Próby uniknięcia wysiedlenia poprzez uzyskanie zaświadczeń o zatrudnieniu.
Autor był lekarzem, uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 r.,
następnie do maja 1940 r. przebywał w Pińsku, skąd przedostał się do Warszawy. W getcie był kierownikiem sierocińca przy ul. Wolność. 7 sierpnia 1942 r. (pod jego nieobecność) Niemcy wywieźli dzieci i personel sierocińca). Następnego dnia autor wydostał się na tzw. aryjską stronę. Ukrywając się spisywał wspomnienia (pozostawił plan dzieła w 6 częściach). W 1943 r. zgłosił się do Hotelu Polskiego, został wywieziony do Bergen-Belsen, zginął w Auschwitz. Pamiętnik dostarczyła do Żydowskiej Komisji Historycznej siostra autora.
- 17
-
U autora str. 17 okresu V.
-
Related people:
-
Ganc
Tadeusz
a doctor, before the war a major, a doctor in the Polish Army; on behalf of the Judenrat, he administered the anti-e...
-
Ganc
Tadeusz