Autor opisuje stosowane przez Umsiedlung-Komma...
- YES
-
Autor opisuje stosowane przez Umsiedlung-Kommando, tak nazywa je autor, metody blokowania ulic i wyłapywania ludzi do transportów. Do 1 bądź 2 aut wsiadało 4 do 5 członków wspomnianego Kommando, jechali oni na miejsce w celu kierowania całą akcją. Pomagało im 8 do 10 folksdojczów, około 40 do 50 uzbrojonych Ukraińców, Litwinów i Łotyszy z oddziałów pomocniczych. Resztę stanowiło kilkuset funkcjonariuszy służby porządkowej. Wzywano wszystkich mieszkańców zablokowanej ulicy, aby opuścili mieszkania. Jeżeli ktoś był chory i nie mógł zejść, bądź ukrywał się, był na miejscu zabijany. Przy przeszukiwaniu mieszkań oprawcy plądrowali je z najcenniejszych rzeczy. Niemcy pobieżnie sprawdzali dokumenty, niektórych puszczali powrotem do miasta innych pędzili na Umschlagplatz.
- 1942-07-00
- 1942-08-00
- lipiec, sierpień 1942
- deportation
- German operations
- collaboration, Germans, Jewish police, Ukrainians, street, deportation
-
Część V. Likwidacja getta warszawskiego.
Przebieg wielkiej akcji likwidacyjnej w getcie warszawskim w lipcu i sierpniu 1942 roku. Samobójstwo A. Czerniakowa. Relacja uciekiniera z Treblinki. Próby uniknięcia wysiedlenia poprzez uzyskanie zaświadczeń o zatrudnieniu.
Autor był lekarzem, uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 r.,
następnie do maja 1940 r. przebywał w Pińsku, skąd przedostał się do Warszawy. W getcie był kierownikiem sierocińca przy ul. Wolność. 7 sierpnia 1942 r. (pod jego nieobecność) Niemcy wywieźli dzieci i personel sierocińca). Następnego dnia autor wydostał się na tzw. aryjską stronę. Ukrywając się spisywał wspomnienia (pozostawił plan dzieła w 6 częściach). W 1943 r. zgłosił się do Hotelu Polskiego, został wywieziony do Bergen-Belsen, zginął w Auschwitz. Pamiętnik dostarczyła do Żydowskiej Komisji Historycznej siostra autora. - 22,23
-
U autora str. 22 i 23 okresu V.