Autor obserwował próbę przekupienia Niemca prz...
- YES
-
Autor obserwował próbę przekupienia Niemca przez odnalezioną w kryjówce kobietę. Po przejęciu kosztowności Niemiec ją zamordował: „Poprzez firanki okna, przylegającego do klatki schodowej, obserwowałem następującą scenę:-SS— owiec pędził z górnych pięter wyłowioną tam kobietę żydowską. Pchnięciami kolby zmuszał ją do skakania w dół po kilka schodów na raz. Kobieta wywracała się, ciągle błagając z płaczem o darowanie życia w zamian za kosztowności, których kryjówkę obiecała mu wskazać.
— Gut, komm — powiedział SS-owiec.
Poszli na górę. W ciszy domu słychać było ich rozmowę na górnym piętrze.
- A teraz biegnij na dół do piwnicy, schowaj się, bo koledzy mogą nadejść
Kobieta poczęła szybko schodzić, a kiedy doszła do podestu pierwszego piętra, straszny huk karabinu rozdarł powietrze —kobieta spadła głową w dół, w kierunku schodów. Oprawca, przeskoczywszy poprzez jej ciało, wyszedł na podwórza.” - 1942-09-06
- 1942-09-12
- deportation
- German operations
- hideout, Germans
-
Archiwum ŻIH; 302/139
Natan Żelechower (Jan Kurczab)
bez tytułu
Warunki życia w getcie warszawskim. Pobyt w schronach po wielkiej akcji 1942 r., wywózka do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Cierpienia więźniów Majdanka. Transport do Auschwitz, pobyt w obozie w Jawiszowicach, praca w kopalni. „Marsz śmierci” do Wodzisławia Śląskiego i ewakuacja do Buchenwaldu. Praca w obozach Ohrdruf i Crawinkel (w kamieniołomach). Piesza ewakuacja do Buchenwaldu. Wyzwolenie, sytuacja byłych więźniów po wyzwoleniu.
Autor był z zawodu technikiem dentystycznym. Pamiętnik, spisany po wojnie, przekazał Żydowskiej Komisji Historycznej w Krakowie. Zbieżność jego przybranego nazwiska z nazwiskiem publicysty prasy krakowskiej i działacza społecznego jest przypadkowa.
Publikacja: Natan Żelechower, Siedem obozów, „Biuletyn ŻIH”, nr 4 (68),
1968, s. 7-51 (skrót); Pamiętniki z getta warszawskiego, Warszawa 1993,
s. 46-47, 86-89, 129-135 (fragmenty) - s. 12
-
Related people:
-
Żelechower (Kurczab)
Natan (Jan)
Natan Zelichower was a dental technician. He begins the narrative in his diary in spring of 1943. In the ghetto, he...
-
Żelechower (Kurczab)
Natan (Jan)