6.11.1941 Jakub Szapiro został zatrzymany prze...

  • NO
  • 6.11.1941 Jakub Szapiro został zatrzymany przez policję niemiecką bez opaski na ul. Zielnej. Jechał z okolic Zamościa, gdzie przebywał 3 miesiące na robotach rolnych. Zeznał, że miał przepustkę, zabrał mu ją jednak niemiecki policjant podczas zatrzymania. Został osadzony w więzieniu na Gęsiej.

    11.11.1941 Jakob Szapiro uciekł z aresztu na Gęsiej podczas transportu zupy z kuchni na ul. Lubeckiego. Goldin zeznał, że kiedy sprawdzał w kuchni, czy kocioł jest już pełny, Szapiro uciekł, znikając w tłumie zebranym w Gęsiówce. Pomimo pościgu i zaalarmowania polskiego policjanta nie udało się go zatrzymać. Goldin został skazany na 2 miesiące i 2 tygodnie więzienia za zaniedbanie obowiązków, co doprowadziło do ucieczki Szapiry. Został zwolniony 29.01.1942.

    “Przeprowadzone natychmiast przez Kierownictwo Aresztu dochodzenie ustaliło co następuje: komendant warty Majer Rozenberg wyznaczył do przeniesienia 2 kotłów z zupą z kuchni przy ul. Lubeckiego 5 dwóch aresztantów i wysłał ich pod eskortą oddziałowego sekcji straży aresztu Goldina Izaaka. Obydwaj aresztanci odbywali krótkoterminowe kary. Po dostarczeniu drugiego kotła z zupą do aresztu Goldin samowolnie wyznaczył do przeniesienia trzeciego kotła dwóch innych aresztantów, z których jednym był Szapiro/śledczy/. Korzystając z ciemności, Szapiro zbiegł z domu, w którym mieści się Kuchnia. Podjęte natychmiast i trwające całą noc poszukiwania nie dały dotąd wyniku”

    List kierownika służby porządkowej, J. Szeryńskiego, do Komendanta Policji Polskiej
    12.11.1941
    str. 37

  • 1941-11-06
  • in the Ghetto
  • Do akt dołączone są 2 fotografie Szapiry i korespondencja po polsku (pisane przed aresztowaniem listy do narzeczonej, Lesi Glass, zam. Nowolipie 41 m. 3), które miały wskazywać, że Szapiro mógł się ukryć w Grabowcu, pow. Hrubieszów, gdzie miał wspólnika Lejba-Leona Arbes i T. Hitera.